Jdi na obsah Jdi na menu
 


Doubt

ObrazekPochyby

Drama, USA, 2008, 104 min


Režie: John Patrick Shanley

Hrají: Meryl Streep, Philip Seymour Hoffman, Amy Adams, Viola Davis, Paulie Litt, Alice Drummond


Obsah: Děj se odehrává v 60. letech v Bronxu. Nad církevní školou svatého Mikuláše bdí přísné oko ředitelky sestry Aloysius (Meryl Streep), která si za cíl svého bytí vytyčila nekompromisní ochranu morálních hodnot svěřenců instituce. Se značnou nelibostí sleduje méně zásadového otce Flynna (Philip Seymour Hoffman), jenž by rád mladým žákům uvolnil tvrdé sevření a dovolil jim užívat si i drobných světských radostí. Podnět k jeho odstranění ředitelce nevědomky poskytne mladičká sestra James (Amy Adams), která své chráněnce nezištně miluje. Vyděšená pouze ze svých domněnek se Aloysius svěří s podezřením, že mezi otcem Flynnem a jediným černošským studentem školy snad mohlo dojít k jistým nepatřičnostem. Ačkoliv obžalovaný svou vinu popírá, přebírá ředitelka iniciativně roli soudkyně a bez jakéhokoliv soucitu vynáší rozsudek, aniž by měla patřičné důkazy.

Akce na plátně se odehrává výhradně pomocí dialogů (což je u adaptací divadleních her zcela běžné), popřípadě pomocí ilustrovaných kázání otce Flynna. Postavy se pohybují ve strohých interiérech školy nebo po podzimně sychravém a neútulném prostředí budovy. Také jejich střízlivé kostýmy nedovolují divákovi kochat se pohledem na vizuální krásu obrazu, ale soustředit se pouze na to, co nám svými slovy sdělují. Výjimku tvoří kostelní scény, jež se  opájí honosným zdobením a kde ještě více vyniká zásadová upjatost sestry Aloysius.

Neboť v Pochybách jde především o to, co divákovi přináší samotný příběh než jeho pojetí. Citlivé téma sexuálního zneužívání, lidské intolerance a rasismu režisér spíš naznačuje a nechává na každém, aby k těmto problémů zaujal svůj vlastní postoj. Konec snímku nenabízí žádné rozřešení, neboť pravda může být na obou stranách. A ačkoliv se chvíli zdá, že sestra Aloysius nakonec tento boj vyhrála, až před samotnými titulky se ukáže, že stejně jako ostatní postavy snímku ani ona nedokáže porazit své svědomí, které ji nutí k lidským pochybám.


www.folmolada.cz


 

Titulky k filmu


 

 
 


Aktuálně

Mluvme o manželství

S barvou ven

Stejná rodina

Duhová výchova


M E Z I P A T R A

Mezipatra


Odkazy

PROUDem

004

Translidé


Mail list


Statistiky

Online: 6
Celkem: 643907
Měsíc: 13146
Den: 445