Jdi na obsah Jdi na menu
 


Studna osamění

The Well of Loneliness

Hallová Radclyffe

2002


Kultovní román, jehož hrdinkou je žena s lesbickou orientací, si v době svého vzniku v roce 1928 vzhledem k své otevřenosti a všeobecnému odporu veřejnosti, ústícímu až k soudnímu procesu, vysloužil zákaz publikování.

Nedaleko Uptonu nad Severnem (v Anglii) - přesněji mezi tímto městem a Malvernskými vrchy - stojí zámeček Morton, ve kterém žijí manželé lady Anna a sir Filip Gordonovi.

Po deseti letech manželství bez závazku, je lady Anna těhotná. Sir Filip si přeje syna, pro kterého mé již vymyšlené jméno - Štěpán. Narodila se ale holčička. A přesto, že je Štěpán klučičí jméno, dali ji ho, i když v trochu jiném znění - Štěpa.

Štěpa měla nejradši z pohádek tu o Nelsonovi, za kterého se i převlékala a chodila se tak ukazovat služce Collinsové (říkala ji Collinska). Collinska byla Štěpinou první láskou. Když viděla služebnou, jak má vodu v koleni, modlila se k Bohu, aby ho měla ona a ne Collinska.

Jednoho dne našla Collinsku v objetí nového sluhy a v záchvatu žárlivosti po něm mrštila květináč, čímž způsobila zdravotní újmu a propuštění jak nového sluhy, tak i Collinsky.

O pár dní později dostane od otce poníka, kterému říkala Collinska, protože ji připomínal služebnou. A tak začaly i vyjížďky na štvanice. Ostatní sirové byli překvapeni, že dívka jezdí obkročmo na koni, jezdí na štvanice a obdivovali ji za její odvážlivost. Avšak nastala doba, kdy „odrostla“ Collinsce. Proto dostala irského, šedého, štíhlého a čistokrevného koně - Rafteryho. Byla u něho každou volnou chvilku, což se nelíbilo vychovatelce slečně Duphotové a ani matce, se kterou se pomalu, ale jistě citově oddalují.

Slečna Puddletonová (Pudlicka) zažila největší Štěpino trápení. Štěpě bylo 18 let, když se seznámila s Martinem Hallamou, se kterým si velice rozumněla. Ale když Martin prozradil své city k ní, zděsila se a utekla. A tak Martin odešel z jejího života. Další osobou, která ji zasáhla do srdce byla Anděla Crossbyová. Seznámila se s ní náhodně při rvačce psů. Andělin pes se rval se psem řezníka. Jen co to Štěpa zahlédla, udělala tomu všemu konec a Andělina psa odvezla na veterinu. Od té doby se utvořilo mezi Štěpou a Andělou něco víc, než jen přátelství, jež bylo ale dáváno z jedné strany a nebylo opětováno.

Po dlouhé zamilovanosti ji Anděla zradila s Rogerem Antrimem (Štěpa se s Rogerem a jeho sestrou Violet znají od dětství - nemají se rádi).

Třetí osudová rána byla smrt otce. Zasáhla ho padající větev. Své tajemství o Štěpině jinakosti nestihl prozradit lady Anne. A tak, i na přání matky, se Štěpa rozjela do Paříže. Zde potkává Brocketta a následně i Valerii Seymurovou. Koupila si dům, ale brzy po jeho opravě ho opustila. Šla k Červenému kříži v době, kdy Francie byla ve válce s Německem. A právě za těchto okolností se seznámila s Marií Llewellyovou, se kterou po válce odjela do Paříže - domů - a žila s ní v partnerském svazku.

Největšími přítelkyněmi byly Barbora a Jamie. Ta chtěla prorazit ve světě opery, aby tak mohla zajistit lepší život nejen sobě, ale také své milé Barboře, která trpí kašlem. Bohužel v zimě zemřela a Jamie se zastřelila.

Po dlouhé době se Štěpa setkala s Martinem Hallamem. Nadále měli o čem hovořit. Dokonce i Marie ožila. Ožila až moc. Štěpa si toho všimla a vyhlásila boj o Marii.

Po urputném snažení ho vyhrála, avšak zjistila, že Martin měl pravdu: Marie je společenský člověk. A tak zahrála jednoduchou, přesto složitou roli - je jí nevěrná s Valerií.

A tak se své kořisti dobrovolně vzdala a předala ji svému sokovi.

http://llk.lama-web.cz

 
 


Aktuálně

Mluvme o manželství

S barvou ven

Stejná rodina

Duhová výchova


M E Z I P A T R A

Mezipatra


Odkazy

PROUDem

004

Translidé


Mail list


Statistiky

Online: 5
Celkem: 692840
Měsíc: 10059
Den: 320