Jdi na obsah Jdi na menu
 


Queer as Folk

Queer as Folk

Drama, USA / Kanada, 2000, 83x55 min


Režie: David Wellington, Alex Chapple, Jeremy Podeswa, John Fawcett, Ron Oliver, John Greyson, Kari Skogland, Russell Mulcahy, John L'Ecuyer

Hrají: Gale Harold, Thea Gill, Hal Sparks, Chris Potter, Peter Paige, Sharon Gless, Sherry Miller, John Furey, Lawrence Dane, Victoria Snow, Michael Boisvert, Jordan Barker, Jason Matheson, Jefferson Brown, Noah Danby, Scott Lowell, Matt Battaglia, Christopher Cordell, Amy Ciupak Lalonde, Carlo Rota, Todd Hofley, Rebekah Boisvert, Jason Gray - Stanford, Jonathan Keltz, Randy Harrison, Dave Lantaigne, Chris Violette, Trish Adams, James Thomas, Nancy Anne Sakovich, Rosie O'Donnell, Tate Taylor, Sean Baek, David Berni, Ryan Taylor, Paul Hecht, Julie Khaner, Laura DeCarteret, Arlene Duncan, David Reale, Sean Orr, Paul Essiembre


Queer as Folk je americko-kanadský televizní seriál vyrobený společnostmi Showtime a Temple Street Productions. Zakládá se na britském stejnojmenném seriálu, který vytvořil Russell T. Davis. Severoamerickou obdobu seriálu vytvořili různí kanadští režiséři, kteří jsou známí tím, že tvoří nezávislé filmy (mezi nimi kupř. Bruce McDonald, David Wellington, Kelly Makin, John Greyson, Jeremy Podeswa a Michael DeCarlo). Hlavními scénáristy byli Ron Cowen a Daniel Lipman.

Tematika:

Seriál vykresluje životy homosexuálních mužů, kteří žijí ve městě Pittsburgh, a to Briana, Justina, Michaela, Emmeta a Teda, a lesbického páru (Lindsey a Melanie). V seriálu se vyskytují i další postavy, např. HIV pozitivní Ben, Michaelův přítel, stýček Vic, trpící AIDS, či Debbie, Michaelova matka.

Popis děje:

Reklamní tvůrce Brian pohrdá vším kromě sexu, který si dopřává za všech okolností a všude. Když pozve do svého podkroví nezletilého a nezkušeného studenta Justina, netuší, že se z toho vyvine více než pouze známost na jednu noc. Dobrák Michael jako vedoucí v supermarketu tají svou orientaci, ale v restauraci své žoviální matky Debbie i na vykřičené ulici Liberty Avenue žije druhý život, jenž je mnohem zajímavější. Jeho vykroucený kamarád Emmett holduje extravagantním tričkám i virtuálnímu sexu a po planém poplachu s pozitivním testem na HIV se rozhodne stát heterosexuálem. Samozřejmě pouze dočasně. Osud si pohrál i se "sucharem" Tedem, který po drogovém kómatu zcela přehodnotil své priority. Rovnováhu mezi homosexuálními přáteli z amerického Pittsburghu vyrovnávají lesby Lindsay a Melanie, které mají dítě, jehož otcem je Brian. (Zdroj: ČSFD - viz níže.)

Místo natáčení:

Ačkoli se seriál odehrává ve městě Pittsburgh, byl natočen v Kanadě, a to v Torontu (důvodem byla daňová politika). Na Toronto odkazuje rovněž řada reálií (kupř. bar Woody's, Liberty

Doplňkové informace:

Tento televizní seriál od prvního dílu znázorňuje explicitní sexuální scény, pohlavní styk mezi homosexuálními páry (včetně vzájemné masturbace, análního styku a rimmingu). Dotýká se ožehavých otázek stejnopohlavních vztahů ve společnosti: coming outu, homosexuálních sňatků, adopce dětí homosexuály, umělého oplodnění, bezpečného sexu a HIV-pozitivity, prostituce nezletilých, diskriminace, pornografie, homosexuality duchovních, HIV negativních jedinců, kteří se aktivně snaží získat HIV vir (tzv. bugchasing)apod.


Obsazení

Gale Harold jako Brian Kinney

Randy Harrison jako Justin Taylor

Hal Sparks jako Michael Novotny

Peter Paige jako Emmett Honeycutt

Scott Lowell jako Ted Schmidt

Thea Gill jako Lindsay Peterson

Michelle Clunie jako Melanie Marcus

Robert Gant jako Ben Bruckner

Sharon Gless jako Debbie Novotny

Jack Wetherall jako Vic Grassi

Harris Allan jako James Montgomery

Sherry Miller jako Jennifer Taylor

Pozn.: Mnoho herců bylo kvůli účasti na natáčení označováno za homosexuály. Skutečnou homosexualitu přiznali pouze Randy Harrison, Peter Paige, Robert Gant a Jack Wetherall. Thea Gill se označuje za bisexuálku.


Vysílání v zahraničí:

Belgie, Finsko (pod názvem "Neříkej to matce"), Francie, Německo, Řecko (pouze první série, pod názvem "Mezi námi"), Maďarsko (pod názvem "Kluci z klubu"), Itálie, Nizozemsko, Slovinsko, Spojené království, Rumunsko, Chorvatsko, Mexiko, Brazílie, Argentina, Izrael, Filipíny, Turecko, Austrálie. Pozn.: Žádná z českých televizí seriál dosud neuvedla. Některé epizody britské předlohy seriálu byly uvedeny v roce 2005 na festivalu Mezipatra.


Ocenění:

2001

* GLAAD Media Awards - nominován za vynikající dramatický seriál (vítěz)

* Third Prize

* Goldern Reel Awards - nominace za zvukovou úpravu - hudba

* Artios - nominace za nejlepší obsazení

2002

* GLAAD Media Awards - nominován za vynikající dramatický seriál

* DGC Craft Award - nominace za režii

* DGC Team Award - nominován za výnikající počin v oblasti TV seriálů - dramatická tvorba

2003

* GLAAD Media Awards - nominován za vynikající dramatický seriál

* ACTRA Toronto Awards - nominován za vynikající ženský herecký výkon Thea Gill

* DGC Craft Award - vítěz za zvuk a vynikající počin v oblasti TV seriálů - dramatická tvorba

2004

* GLAAD Media Awards - nominován za vynikající dramatický seriál

* DGC Craft Award - nominace kamera a produkce

* Goldern Reel Awards - nominace za zvukovou úpravu - hudba

2005

* GLAAD Media Awards - nominován za vynikající dramatický seriál

* DGC Craft Award - nominace kamera a produkce, počin v oblasti TV seriálů - drama

* Prism Award - vítěz

* BMI Cable Award - vítěz v kategorii hudbaTitulky a délka seriálu:

Celkem 5 sérií:

* Série 1 (2000-2001) - 22 dílů (včetně pilotního)

* Série 2 (2002) - 20 dílů

* Série 3 (2003) - 14 dílů

* Série 4 (2004) - 14 dílů

* Série 5 (2005) - 13 dílů

První díl vysílán v USA 3. prosince 2000, poslední díl 7. srpna 2005.

Toliko k seriálu z  Wikipedia.


 

 
 


Aktuálně

Mluvme o manželství

S barvou ven

Stejná rodina

Duhová výchova


M E Z I P A T R A

Mezipatra


Odkazy

PROUDem

004

Translidé


Mail list


Statistiky

Online: 1
Celkem: 684514
Měsíc: 10437
Den: 273